Gümrük ve Ticaret Bakanlığı Yeni Binasında Hizmete Başladı

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı, Eskişehir yolunda yapılan yeni binasında hizmete başladı.

Bakanlığın Ulus'ta faaliyetini sürdüren 9 birimi, yeni binaya taşındı. Toplam 57 bin 737 metrekare kullanım alanına sahip yeni binaya Ulus'taki yüksek binadan, Gümrükler Muhafaza Genel Müdürlüğü, Risk Yönetimi ve Kontrol Genel Müdürlüğü, Hukuk Müşavirliği, Strateji Geliştirme Dairesi Başkanlığı, Bilgi İşlem Dairesi Başkanlığı,  Ulus'taki ana hizmet binasından da Gümrükler Genel Müdürlüğü, AB ve Dış İlişkiler Genel Müdürlüğü, Rehberlik ve Teftiş Başkanlığı Personel Dairesi Başkanlığı birimleri taşındı.

Bakanlığın halen TOBB İkiz Kulelerde faaliyetini sürdüren İç Ticaret Genel Müdürlüğü, Tüketicinin Korunması ve Piyasa Gözetimi Genel Müdürlüğü, Esnaf ve Sanatkârlar Genel Müdürlüğü ile Kooperatifçilik Genel Müdürlüğü birimleri ise yeni binanın yanında inşaatı devam eden ek binada hizmet verecek.

Yaklaşık 1.500 personelin görev yapacağı binada, gelişmiş bilgisayar, uydu ve telekonferans sistemleri bulunuyor. Modern güvenlik sistemiyle korunan bina, kameralarla 24 saat izlenecek. Binada 180 kişilik konferans salonu, 12 toplantı salonu, yemekhane, kafeterya, spor salonu, terzi, ayakkabı tamircisi, kuru temizleme, kuaför, kütüphane ve 650 araçlık otopark da yer alıyor.