Eğitim ve Sosyal Tesis Binamız Hizmete Açıldı

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı yeni eğitim tesislerinin açılış töreni ve Dünya Gümrük Günü etkinlikleri çerçevesinde Eğitim Dairesi Başkanlığı'nda düzenlenen programa Gümrük ve Ticaret Bakanı Yardımcısı Fatih Metin ile Gümrük ve Ticaret Bakanlığı Müsteşarı Ziya Altunyaldız, Gümrük ve Muhafaza Genel Müdürü Yusuf Güney ile yabancı gümrük yetkililer ile gümrük çalışanları katıldı.

Eğitim Dairesi Konferans Salonu'nda devam eden programda Bakan Yardımcısı Fatih Metin, yaptığı konuşmada, inovatif çözümler üretilmesi ve bu çözümlerin hayata geçirilmesi noktasında mevcut çalışmaları artırarak devam ettireceklerini belirtti.

Dünyanın ve Türkiye'nin tüm değişim ve dönüşüm parametrelerini yakından takip ettiklerini anlatan Metin, "Değişimin katalizörlerinden biri olma hedefi ve sorumluluğu ile hareket ediyoruz" dedi.

Metin, açılışı yapılan yeni eğitim binasında, 19 adet çalışma odası, 1 adet 20 kişi kapasiteli toplantı salonu, 320 kişi kapasiteli 8 adet dershane, 40 kişi kapasiteli 2 adet bilgisayar sınıfı, 20 kişi kapasiteli 1 adet yabancı dil sınıfı, 190 kişi kapasiteli 1 adet konferans salonu, 200 kişi kapasiteli yatakhane, 200 kişi kapasiteli 1 adet yemekhane, 150 kişi kapasiteli 1 adet kafeterya bulunduğunu belirtti.

Metin, tesis içerisinde Bilkent Üniversitesi Kütüphanesi ile yakın işbirliği içerisinde kurulan bir kütüphane, dünya standartlarında bir atış poligonu ve simülasyon odası, açık ve kapalı spor salonları, kondisyon salonu, fitness salonu, yakın savunma tekniği salonu, halı saha, basketbol ve voleybol sahası, yarı olimpik yüzme havuzu, soyunma odaları, mescit, sistem odası gibi kısımlar da bulunduğunu anlattı. 

Bu eğitim tesisinin sadece mesleğe yeni başlayan personelin değil "beşikten mezara kadar eğitim" ya da "yaşam boyu eğitim" felsefesi çerçevesinde, her kademedeki çalışan ve yöneticilerin de sık sık uğrayarak bilgilerini güncelleme fırsatını yakalayacağı bir merkez olacağını söyleyen Metin, "Kayseri'deki bir şirketimiz Yeni Delhi'deki bir şirket ile ortaklık kuruyor ve bir Çin firmasına karşı Almanya'ya mal satmaya çalışıyor. Ülkemizin büyümesi ve kalkınması, insanımızın refahı için bu kadar önemli bir alanı, hiçbirimizin 20-30 sene önce fakültede okuduğu birkaç ders kitabındaki bilgiler ile yönetmeyi bırakın anlaması bile mümkün değil. Bilgiye ulaşmamızın önünde ne engel varsa kaldıralım ve bilgiyi paylaşma platformlarının sayısını artıralım" ifadelerini kullandı.